el-corso (main page)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
el-corso (main page)

ikariam
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Πλοία εμπορικά/πολεμικά και λεηλασίες

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Finkoye
Admin
Admin
Finkoye


Αριθμός μηνυμάτων : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 17/04/2008
Τόπος : P.faliro

Πλοία εμπορικά/πολεμικά και λεηλασίες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πλοία εμπορικά/πολεμικά και λεηλασίες   Πλοία εμπορικά/πολεμικά και λεηλασίες EmptyΠαρ Απρ 18, 2008 10:34 pm

Σε αυτό το τόπικ θα βρείτε απαντήσεις σε πιθανές ερωτήσεις που έχετε. Θα ξεκινήσω με τις πιο συχνές ερωτήσεις. Αν θεωρήσετε ότι σε κάποιο σημείο οι απαντήσεις είναι λανθασμένες σας παρακαλώ να μου το πείτε να τις διορθώσω. Επίσης όσα γνωρίζω βασίζονται σε θέματα από το φόρουμ που έχω διαβάσει αλλά και από την εμπειρία μου παίζοντας το παιχνίδι, αν έχετε περισσότερες πληροφορίες, παρακαλώ να τις ποστάρετε.


- Έτοιμοι για πειρατεία?
- Μάλιστα Καπετάνιε!

- Γιατί όταν λεηλατώ μία πόλη παίρνω μόνο 60 μονάδες λάφυρα? Πώς μπορώ να στείλω τα σκάφη φορτίου όταν κερδίσω μία μάχη? Τι γίνεται αν δεν έχω διαθέσιμα σκάφη στο λιμάνι όταν κερδίσω μία μάχη? Χρειάζομαι οποσδήποτε σκάφη για να λεηλατίσω μία πόλη ή μπορώ να επιτεθώ κι από τη στεριά?

Η ποσότητα που λεηλατείς εξαρτάται από το επίπεδο του λιμανιού του αντιπάλου σου, όσο ψηλότερο είναι το επίπεδο, τόσο γρηγορότερα φορτώνονται τα σκάφη φορτίου σου. Έχεις μόνο 20 λεπτά για να λεηλατίσεις, οπότε όσο πιο μεγάλο είναι το επίπεδο του λιμανιού του αντιπάλου σου, τόσο πιο γρήγορα φορτώνεις προμήθειες και άρα προλαβαίνεις να λεηλατίσεις περισσότερα, πράγμα που σημαίνει ότι σε μία πόλη που δεν έχει λιμάνι μπορείς να λεηλατίσεις μόνο 60 μονάδες, σε μια πόλη με λιμένα επίπεδου 1 λεηλατείς 200 κ.ο.κ. Να θυμάσαι μόνο ότι τα σκάφη φορτίου στέλνονται ΜΟΝΟ αν ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ την μάχη και ότι στέλνονται ΑΥΤΟΜΑΤΑ οπότε να φροντίζεις να έχεις τουλάχιστον ένας σκάφος φορτίου διαθέσιμο όταν επιτίθεσαι. Αυτό συνέβη και σε εμένα, έστειλα και τα δύο μου σκάφη φορτίου σε εμπορικές συναλλαγές και μετά προσπάθησα να λεηλατήσω μία πόλη του νησιού μου, κέρδισα ναι μεν αλλά επειδή δεν είχα διαθέσιμα σκάφη στο λιμάνι μου, τα στρατεύματα μου γύρισαν φέρνοντας μαζί τους μόνο 2 χρυσά. Υποθέτω μετά από τόσο περπάτημα και τόση πάλη ήταν κατάκοποι. Δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση να κουβαλάνε και τόνους προμήθειες στην πλάτη τους! Έκλεψαν βέβαια και 2 χρυσά από τους φτωχούς χωριάτες.
Όλα γίνονται με τον πειρατικό τρόπο (δεν έχει σημασία αν επιτίθεσαι μέσω ξηράς ή μέσω θαλάσσης, ο πειρατικός τρόπος να κλέψεις προμήθειες είναι με τα σκάφη). Ίσως αργότερα αφού ερευνήσεις το “Military future” να μπορούν τα στρατεύματά σου να έχουν αμπάρια στα σκάφη για να λεηλατούν τόνους από προμήθειες χωρίς να χρειάζονται σκάφη φορτίου.

Τρόπος υπολογισμού χρυσού που μπορείς να λεηλατήσεις από μία πόλη:
(Επίπεδο Δημαρχείου * (Επίπεδο Δημαρχείου - 1))/100
και αυτό είναι το ποσοστό από τον ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ χρυσό του άλλου που μπορείς να πάρεις κατά την λεηλασία.

Παράδειγμα: Λεηλατώντας μια πόλη επιπέδου 10 παίρνεις:
(10*(10-1))/100 = (10*9)/100 = 90/100 =
0.9% από το χρυσό που έχει εκείνη την ώρα στην τράπεζά του ο παίκτης.


Γιατί κάθε φορά που λεηλατώ μία πόλη μόνο δύο από τα σκάφη φορτίου μου στέλνονται για να πάρουν τις λεηλατημένες προμήθειες? Είναι το όριο ή εγώ κάνω κάτι λάθος?

Ο αριθμός των πλοίων που στέλνονται εξαρτάται από την ποσότητα των «διαθέσιμων προς λεηλασία» προμηθειών. Το κάθε σκάφος φορτίου μπορεί να φορτώσει μάξιμουμ 300 μονάδες προμηθειών. Οπότε εάν στέλνονται δύο σκάφη τότε οι «διαθέσιμες προς λεηλασία» προμήθειες του αντιπάλου σου είναι περισσότερες από 300 αλλά λιγότερες από 600 μονάδες. Τα περισσότερα πλοία που μπορούν να αποσταλούν μετά από μια λεηλασία είναι 7, αυτό σημαίνει 2,100 μονάδες προμηθειών για σένα


Επηρεάζει ο αριθμός των στρατευμάτων που στέλνω στη μάχη, την ποσότητα των προμηθειών που θα λεηλατήσω?

Όχι. Είτε στείλεις έναν Εκτοξευτή (ο οποίος ως εκ θαύματος νικήσει) είτε 10,000 φάλαγγες (εάν καταφέρεις με κάποιο τρόπο να έχεις τόσες πολλές) και στις δύο περιπτώσεις θα λεηλατήσεις τη μέγιστη ποσότητα που μπορείς να πάρεις με τα σκάφη φορτίου σου. Βέβαια εάν χάσεις μην περιμένεις να λεηλατήσεις τίποτα, ο εχθρός σου δεν είναι ο Άγιος Βασίλης, είναι κι αυτός πειρατής!


Υπάρχει τρόπος να αυξήσω τη χωρητικότητα του σκάφους φορτίου μου να είναι πάνω από 300?

Προς το παρόν όχι. Και αυτή η χωρητικότητα 300 μονάδων σημαίνει 300 μονάδες από οτιδήποτε. Για παράδειγμα: 100 ξύλο, 50 κρασί, 50 κρύσταλλο, 50 μάρμαρο, 50 θείο. Οποιοσδήποτε συνδυασμός προμηθειών αρκεί στο σύνολο να είναι 300 μονάδες. Εάν είναι πάνω από 300 αυτόματα φορτώνεται και δεύτερο σκάφος φορτίου, εάν έχεις διαθέσιμο πάντα.


Ποιος είναι ο μέγιστος αριθμός σκαφών φορτίου που μπορώ να έχω?

120, ανεξαρτήτως επιπέδου του λιμανιού σου.


Τι κάνει ο αποκλεισμός λιμανιού?

Δεν επιτρέπει την μετακίνηση πλοίων από και προς το λιμάνι της αποκλεισμένης πόλης. Αυτό σημαίνει ότι ο αποκλεισμένος παίκτης δεν μπορεί να κάνει εμπόριο, να λάβει ή να στείλει προμήθειες, να επιτεθεί / λεηλατήσει και να χτίσει αποικία. Γενικότερα είναι μια πολύ δυσάρεστη κατάσταση.


Πώς ξέρω ότι έχει αποκλειστεί το λιμάνι της πόλης μου?

Θα λάβεις την εξής ειδοποίηση - xxx μονάδες από την xxx πόλη έχουν μπλοκάρει την είσοδο του λιμανιού της [όνομα της πόλης σου]. Εάν έχεις διαθέσιμα πολεμικά σκάφη, μπορείς να κάνει κλικ πάνω στην πόλη σου και θα εμφανιστεί η επιλογή «Απελευθέρωση από αποκλεισμό» (καθώς δεν με έχουν μπλοκάρει ακόμα βεβαια δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω αυτό)

Επίσης η περίφημη ειδοποίηση: Πλοία εχθρικής πόλης έχουν καταλύσει στην πόλη σου! Έχει αποδειχθεί ότι είναι bug, οπότε όταν σας έρχεται τέτοια ειδοποίηση, δεν είναι αποκλεισμένο το λιμάνι σας.


Για πόση ώρα μπορεί να κρατήσει ο αποκλεισμός?

8 ώρες το μέγιστο, με την προϋπόθεση πάντα ότι ο επιτιθέμενος παίκτης έχει τον απαραίτητο χρυσό για να συντηρήσει τα πλοία κατά τη διάρκεια του αποκλεισμού. Να θυμάσαι ότι η συντήρηση ενός αποκλεισμού είναι ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΗ. Κάποιοι προτείνουν ότι ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης του αποκλεισμού είναι να περιμένεις να τελειώσει, αν βέβαια νομίζεις ότι έχεις πολύ ανώτερο στόλο μπορείς απλά να τους εξολοθρεύσεις. (αυτό ισχύει περισσότερο για τους κατοίκους νησιών με θείο, αλλά και ποιος νοήμων άνθρωπος θα έκανε επίθεση σε έναν κάτοικο νησιού με θείο?)


Τα σκάφη φορτίου είναι αβύθιστα?

Ναι. Οι πειρατές γνωρίζουν την αξία ενός σκάφους φορτίου, οπότε αντί να τα βυθίσουν προτιμούν να τα «κλέψουν».


Έστειλα το σκάφος φορτίου μου για εμπόριο. Όση ώρα έλειπε αποκλείστηκε το λιμάνι μου. Τι θα γίνει τώρα με το σκάφος φορτίου μου όταν επιστρέψει?

Θα το «κλέψουν». Τα να σου «κλέψουν» τα σκάφη φορτίου δεν είναι ευχάριστη υπόθεση. Θα βλέπεις τα σκάφη σου να πηγαινοέρχονται ανάμεσα στο λιμάνι του παίκτη που σου τα «έκλεψε» και την ‘Χώρα του Ποτέ’, εκτός αν αποφασίσεις να πάρεις την κατάσταση στα χέρια σου, να του αποκλείσεις το λιμάνι εσύ και να δεις τα πλοία σου να γυρνάνε πίσω στο δικό σου λιμάνι!


Τι θα συμβεί στις προμήθειες που κουβαλούσαν τα σκάφη φορτίου που μου έκλεψαν?

Τι άλλο περίμενες να γίνει από πειρατές? Βέβαια έχουν υπάρξει περιπτώσεις «ευγενικών» πειρατών οι οποίοι επέτρεψαν στα σκάφη να ξεφορτώσουν πριν τα κουρσεύσουν. Υποθέτω ότι αυτό που βασικά ήθελαν οι πειρατές ήταν το σκάφος και όχι το φορτίο.


Αληθεύει ότι αν δεν έχω λιμάνι δεν μπορούν να με μπλοκάρουν?

Ναι! Τυχερούλη! Αλλά και πάλι μπορούν να σε λεηλατήσουν. Βέβαια ποιος νοήμων άνθρωπος δεν θα έχτιζε λιμάνι? Δεν μπορείς να αγοράσεις σκάφη φορτίου χωρίς λιμάνι, και δεν μπορείς να κάνεις εμπόριο χωρίς σκάφη φορτίου, οπότε πως θα αποκτήσεις τις απαραίτητες προμήθειες που λείπουν από το νησί σου? Ίσως μπορείς να το κάνεις αυτό στην αποικία σου αλλά όχι στην πρωτεύουσα.


Στην επιλογή «Πόλεις» πάνω δεξιά μια ειδοποίηση λέει: Ένας εμπορικός στόλος από xxx έφτασε και έφερε: xxx προμήθειες. Πώς μπορώ να ξέρω ποιος τις έστειλε? Πώς?

Αυτό το bug τώρα έχει φτιαχτεί. Αν ακόμα λαμβάνεις τέτοιου είδους μηνύματα ένας εναλλακτικός τρόπος να δεις από πού ήρθαν οι προμήθειες είναι να ελέγξεις τα μηνύματά σου. Εάν είσαι online, μπορείς επίσης να βλέπεις τα εισερχόμενα σκάφη/προμήθειες μέσα από το λιμάνι σου.


Τι θα συμβεί αν πάω να κάνω επίθεση μέσω θαλάσσης και η πόλη του αντιπάλου έχει καλύτερο και μεγαλύτερο στόλο?

Τα στρατεύματά σου θα γυρίσουν πίσω και θα σου σταλεί η εξής ειδοποίηση: Τα στρατεύματά σου έφτασαν στην xxxx, όμως γυρίζουν πίσω γιατί θα έχαναν την ναυμαχία απέναντι στον τοπικό στόλο. Το ίδιο θα συμβεί και στην περίπτωση που η πόλη στην οποία πας να επιτεθείς δέχεται ήδη επίθεση από κάποιο άλλο παίκτη. Εάν τα στρατεύματά σου δεν γυρίσουν πίσω μπορείς να υποθέσεις με βεβαιότητα ότι σκοτώθηκαν. Και ναι τώρα η πόλη σου έχει μείνει απροστάτευτη και χωρίς άμυνα.


Δεν μπορώ να λεηλατήσω μία πόλη σε άλλο νησί γιατί τα στρατεύματά μου γυρίζουν πίσω (δες πιο πάνω) αλλά όταν πατάω πάνω στην πόλη δεν μου εμφανίζεται η επιλογή για «Αποκλεισμό Λιμανιού». Είναι κάποιο bug αυτό?

Όχι. Δεν έχει λιμάνι για να μπορείς να τον αποκλείσεις. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό παρά μόνο αφού ερευνήσεις την «Επέκταση». Τότε μπορείς να κάνει αποικία στο νησί εκείνο και να ξεκινήσεις μια επίθεση στη στεριά από εκεί.


Πόσα σκάφη φορτίου χρειάζομαι για να χτίσω μία αποικία?

Πέντε. Γιατί κάθε σκάφος φορτίου έχει χωρητικότητα 300 μονάδες για προμήθειες οπότε τα υλικά που χρειάζονται για να χτίσεις την αποικία θα γεμίσουν 5 σκάφη φορτίου.


Οπότε έχτισα την αποικία μου. Υπάρχει τρόπος να στείλω στράτευμα να προστατεύει το λιμάνι της αποικίας μου?

Ναι. Επέλεξε την Πρωτεύουσά σου από την μπάρα πάνω στο κέντρο, πήγαινε στην επιλογή «Προβολή Κόσμου» και επέλεξε την αποικία σου. Λογικά στα αριστερά θα εμφανιστεί η επιλογή να στείλεις εκεί στρατεύματα.


Σε ποια πόλη είναι αραγμένα τα σκάφη φορτίου μου? Πρέπει να έχω σκάφη φορτίου αγκυροβολημένα και στην αποικία μου για να στείλω προμήθειες αλλά και στην πρωτεύουσά μου?

Όλα τα πλοία είναι αγκυροβολημένα στην SkyPia (αυτή είναι η πειρατική φράση για τον Παράδεισο). Όταν τα χρειαστείς, έρχονται στην πόλη από την οποία θέλεις να φορτώσεις προμήθειες χωρίς χρόνο-καθυστέρηση (είτε στην πρωτεύουσα είτε στην αποικία σου) και σαλπάρουν από εκεί.


Γιατί όταν μεταφέρω προμήθειες ανάμεσα στις πόλεις μου κάποιες φορές χρειάζομαι 40 λεπτά και κάποιες φορές μόνο 20 λεπτά? Αλλάζει η απόσταση ανάμεσα στις πόλεις μου? Ή το επίπεδο του λιμανιού μου αλλάζει κατά τη διάρκεια της μέρας? Ή είναι κάποιο bug?

Όχι δεν είναι bug. Μπορεί να θέλεις να μεταφέρεις παραπάνω από 300 μονάδες, για παράδειγμα 700 μονάδες ξύλο οπότε στην προκειμένη περίπτωση πρέπει να φορτωθούν 3 σκάφη φορτίου πριν ξεκινήσουν για το δρομολόγιο. Τα σκάφη φορτίου θα σαλπάρουν όλα μαζί ταυτόχρονα τη στιγμή που θα τελειώσει η φόρτωση και του τελευταίου σκάφους. Για πιο γρήγορη μετακίνηση να στέλνεις προμήθειες σε ποσότητες των 300. Με αυτό τον τρόπο το πρώτο σκάφος δεν θα περιμένει για το δεύτερο κ.ο.κ.


Υπάρχει τρόπος να σπάσω τον αποκλεισμό του λιμανιού ενός φίλου που δεν είναι όμως σύμμαχός μου?

Ναι. Επέλεξε την πόλη του, θα εμφανιστεί η επιλογή «Απελευθέρωση λιμανιού».


Μπορούν δύο παίκτες που δεν είναι σύμμαχοι να αποκλείσουν ταυτόχρονα την ίδια πόλη? Δεν θα πολεμήσουν μεταξύ τους οι στόλοι?

Ακριβώς. Για το λόγο αυτό οι ταυτόχρονες επιθέσεις (είτε από θαλάσσης είτε από την στεριά) δεν μπορούν να γίνουν εκτός αν οι παίκτες έχουν κάνει κάποια Στρατιωτική Συνθήκη. Διαφορετικά τα στρατεύματά τους θα πολεμήσουν μεταξύ τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://el-corso.forumgreek.com
 
Πλοία εμπορικά/πολεμικά και λεηλασίες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
el-corso (main page) :: Περι Ikariam :: οδηγειες-
Μετάβαση σε: