el-corso (main page)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
el-corso (main page)

ikariam
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Παλάτι / Αποίκιση

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Finkoye
Admin
Admin
Finkoye


Αριθμός μηνυμάτων : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 17/04/2008
Τόπος : P.faliro

Παλάτι / Αποίκιση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Παλάτι / Αποίκιση   Παλάτι / Αποίκιση EmptyΠαρ Απρ 18, 2008 10:29 pm

ΑΠΟΙΚΙΣΗ? ΓΙΑΤΙ?

Αποίκιση ονομάζεται η ίδρυση μίας καινούργιας αποικίας / άλλης πόλης.

Κατά προτίμηση ιδρύετε την αποικία σας σε διαφορετικό νησί για να μαζέψετε
άλλα πολύτιμα αγαθά απο αυτά που είχατε στο αρχικό σας νησί.

Κάθε αποικία λειτουργεί με τον ίδιο τροπο όπως και η αρχική σας αποικία -
Έχει την δικιά της αποθήκη, μπορείτε να χτίσετε τα ίδια κτήρια και μπορείτε
να μαζέψετε τα πολύτιμα αγαθά και την ξυλία του κάθε νησιού.

Η Έρευνα σας επηρεάζει όλες τις αποικίες σας - όλα τα κτήρια που μπορείτε να
χτίσετε στήν πρωτέυουσά σας μπορείτε να τα χτίσετε και στις αποικίες σας κατ'ευθείαν.



ΤΙ ΧΡΕΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΙΔΡΥΣΩ ΜΙΑ ΑΠΟΙΚΙΑ?

Κατ' Αρχάς χρειάζεστε τήν Έρευνα: Επέκταση (Ναυτηλία). Γιά να ανακαλύψετε την έπεκταση,
χρειάζεστε τις παρακάτω ανακαλύψεις:

Οικονομία: Συντήρηση - Τροχαλία/ - Ευημερία
Ναυτηλία : Όπλα Καταστρώματος - Συντήρηση σκαφών - Επέκταση.

Κατά Δεύτερον χρειάζετε να χτίσετε ένα παλάτι μόλις ανακαλύψετε την επέκταση. Η κατασκευή
του παλατιού κοστίζει 609 ξυλία και χρειάζετε 4 ώρες.

Τέλος χρειάζεστε 5 ελεύθερα εμπορικά πλοία, 1250 ξυλία και 12.000 χρυσό - ακόμα 40
κάτοικοί σας θα αποικοίσουν καινούργια αποικία.

Άμα εκπληρώσετε αυτές τις 3 προϋποθέσεις πατήστε στο "Προβολή Κόσμου" και διαλέξτε
ένα νησί με τα αγαπημένα σας πολύτιμα αγαθά, το οποίο δεν είναι ακόμα γεμάτο απο αποικίες -
Εάν υπάρχει κενή θέση, ο μικρός αριθμός στην προβόλη δίπλα στο νησί θα είναι μικρότερος του 16.

Στην όψη του νησιού βλέπετε μια κίτρινη σημαία, έαν οι θέσεις δεν είναι κατειλημμένες ακόμα.
Με ένα πάτημα σε αυτήν την κίτρινη σημαία θα ερωτηθείτε εάν θέλετε να μεταφέρετε επιπλέον αγαθά
στο νέο νησί - εάν κάποια απο τις προυποθέσεις δεν έχει εκπληρωθεί ακόμα, θα ενημερωθείτε για το τι
ακόμα χρειάζεστε. Τώρα μπορείτε να επιλέξετε πόσο ακόμα πλούτο θέλετε να μεταφέρετε, εάν έχετε αρκέτα
υπάρχουσα εμπρικά πλοία και να επιβεβαιώσετε την επιλογή σας - δέν ειναι υποχρεωτικό να μεταφέρετε
επιπλέον υλικά, αλλά καλό θα είναι να το κάνετε(υπόψη, οτι για τήν καινούργια αποικία μόνο 300 απο κάθε πολύτιμο
αγαθό και 750 ξυλία μπορεί να αποθηκευτεί. Κάθε αποικία ξεκινάει με 250 ξυλία ακόμα και αν δέν
μεταφέρετε παραπάνω ξυλία.).

ΟΚ. ΟΛΑ ΕΤΟΙΜΑ. ΤΙ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ?


Δυστυχώς, τώρα πρέπει να περιμένεις, διότι¨

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΙΚΙΑ ΣΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΤΟΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥΣ!

Για να μπορέσεις να δείς το πότε θα τελειώσει η αποικία σου πάτα στο σύμβολο τών σκαφών σου
που βρίσκεται πάνω αριστερά της οθόνης σας για να έχετε μια γενική εποπτεία τών πλοίων σας.

Εκεί μπορείτε να δείτε τα 5 πλοία σας (ή και παραπάνω, αν στείλετε περισσοτερα αγαθά) και ακόμα
την ώρα άφιξης τους.

ΕΑΝ ΤΑ ΣΚΑΦΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΕΠΟΠΤΕΙΑ, ΠΑΤΗΣΤΕ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΣΑΣ.

ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ, ΕΑΝ ΤΑ ΑΓΑΘΑ ΣΑΣ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΤΩΝΩΝΤΑΙ - ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΑΓΑΘΩΝ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΛΙΜΑΝΙΟΥ ΣΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ!

Μόλις τα πλοία σας ειναι πλέον φορτωμένα, θα χεκινήσουν και θα φαίνονται στήν γενική εποπτεία.

Μόλις τα πλοία σας φτάσουν, μπορείτε να ξεκινήσετε να χτίζετε την πόλη σας.


ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΛΑΤΙ.

Κάθε επίπεδο του παλατιού σας στήν πρωτεύουσα απελευθερώνει και μια ακόμη αποικία - π.χ.
Για να μπορέσετε να έχετε 3 αποικίες (μαζί με την πρωτεύουσα σας 4), θα πρέπει να έχετε
παλάτι επιπέδου 3.

ΕΡΩΤΗΣΗ : Χρειάζετε να χτίσω παλάτι στις αποικίες μου?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ : Οχι. Μόνο το επίπεδο του παλατιού της πρωτεύουσας σου, είναι απαραίτητο για τον αρθμο των πιθανών αποικιών σου.


ΕΡΩΤΗΣΗ : Τι Συμβαίνει, αν χτίσω ένα παλάτι στην αποικία μου δηλαδή?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ : Τιποτα. Αλλά θα έχετε την πιθανότητα να ανακύξετε την αποικία σας σαν πρωτεύουσα.(Για επιπλέον πληροφορίες κοιτάξτε παρακάτω).


ΕΡΩΤΗΣΗ : Τι πρέπει να ξέρω για να αλλάξω την πρωτεύουσα μου?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ : Το επίπεδο του παλατιού σου πρέπει να είναι τουλάχιστον, στο ίδιο επίπεδο με αυτό στην παλιά σου πρωτεύουσα. Την στιγμή που θα αλλάξεις, το παλάτι στην παλιά σου πρωτεύουσα θα καταστραφεί(δεν πέρνεις καθόλου υλικά πίσω με την καταστροφή).

ΕΡΩΤΗΣΗ : Έχω κέρδος με το να αλλάξω την πρωτεύουσα μου?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ : Αμα δεν θέλεις / χρειάζεσαι τα υλικά αγαθά απο το αρχικό σου νησί, θα μπορούσε να είναι χρήσιμο υπο κάποιες συνθήκες - τότε η παλία σου πρωτεύουσα γίνεται αποικία.
Μπορείς να παρατήσεις μια αποικία αλλά όχι μια πρωτεύουσα. Τότε ιδρύεις μια καινούργια αποικία σε κάποιο νησί με υλικά αγαθά που χρειάζεσαι πιο πολύ. Αλλά σιγουρέψου οτι έχεις καταστρέψει όλα τα κτήρια πρίν παρατήσεις μια αποικία επειδή θα εισπράξεις κάποια αγαθά απο αυτά, εκτός βεβαία απο το δημαρχείο σου.

ΕΡΩΤΗΣΗ : WoW. Το επίπεδου 3 του παλατιού χρειάζεται πάρα πολύ πλούτο - πρέπει να τον αποθηκέυσω όλον στην πρωτεύουσα μου?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ : Ναι. Μόνο τα αγαθά στην πρωτεύουσα σου μπορουν να χρησιμοποιηθούν για αναβαθμίσεις - Τα αποθέματα σου στις αποικίες ΔΕΝ θα χρησιμοποιηθούν για αναβαθμίσεις. Το απόθεμα κάθε πόλης είναι αυτόνομο.

ΕΡΩΤΗΣΗ : Τι χρειάζομαι για να αποθηκεύσω τον πλούτο μου, για να αναβαθμίσω το παλάτι μου στο επίπεδο 3, μην πω 4?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ : Για να μπορέσεις να αποθηκεύσεις όλο τον απαραίτητο πλούτο για το επίπεδο 3 του παλατιού στην πρωτεύουσα σου, χρειάζεσαι Αποθήκη εμπορευμάτων επιπέδου 9.
Για ένα παλάτι επιπέδου 4, χρειάζεσαι αποθήκη επιπέδου 16. - Έχεις ανακαλύψει το "Επίπεδο Πνεύματος"? Τοτε το επίπεδο 15 είναι αρκετό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://el-corso.forumgreek.com
 
Παλάτι / Αποίκιση
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
el-corso (main page) :: Περι Ikariam :: οδηγειες-
Μετάβαση σε: